HTML

Honleányok

A blog célja lépésről lépésre összegyűjteni, rendszerezni és közkinccsé tenni azt a tudásanyagot, amely a leventeleány mozgalom története kapcsán korunkra maradt.

Friss topikok

Címkék

Az 1941.évi XII. törvénycikk értelmében az ifjúság honvédelmi nevelése és testnevelése egységes vezetés alá került. Az országos vezető feladatkörébe tartozott az iskolán kívüli leányifjúság önkéntes honvédelmi nevelésének, testnevelésének megszervezése, kötelező honvédelmi nevelésének, testnevelésének bevezetése, illetve az ennek megvalósításához szükséges előkészítő intézkedések megtétele. Az említett pozíciót betöltő Béldy Alajos munkanaplója fontos adalékokkal szolgál a leánylevente intézmény felállításának rekonstruálásához.

01.jpg

Béldy Alajos

Megismerhető belőle az a személyi állomány, amely 1941 nyarától kezdve gőzerővel dolgozott többek között a leánylevente mozgalom szervezetének kialakításán és a képzések ismeretanyagának összeállításán. A konzultációk kronológiáját áttekintve kitűnik egy név, Wonke Rudolfné Zsigmond Juditté, hiszen ő volt az, aki a női honvédelmi nevelés és testnevelés osztályának helyettes vezetőjeként oroszlánrészt vállalt az említett feladatok elvégzésében. Sokáig ő volt kiszemelve a leánylevente mozgalom élére, végül azonban Dr. Kokas Eszter  egyetemi tanár vált a szervezet vezetőjévé.

38231_wonkene_zsigmond_judit_a_koszoruk_felugyeloje.jpg
Zsigmond Judit

Kerényi Zsigmond Judit 1907. október 25-én látta meg a napvilágot Budapesten. 1925-ben érettségizett a Szilágyi Erzsébet leánygimnáziumban, majd 1928-ban szerzett testnevelő tanári képesítő oklevelet a Testnevelési Főiskolán, ahol korábban a Sport Club társelnöknőjeként tevékenykedett. Később elnökségi tagja lett a Magyar Atlétikai Szövetségnek, ő volt a női atlétikai csapat kapitánya. 1937 májusában az Angol–Magyar Cérnagyárban megalakította az első olyan csoportot, amely a nemzeti érzés ápolásában, a családi hivatástudat kialakításában és a mozgásműveltség (ritmikus torna, néptánc, népi játékok) elsajátításában határozta meg a nevelési célokat. Több szakcikke jelent meg a Testnevelés folyóiratban. 

szervezet.jpg
Az ifjúsági honvédelmi nevelés és testnevelés szervezete az 1941. évi reform után


Forrás: Az IHNETOV munkanaplója. Vitéz Béldy Alajos vezérezredes
 Hadtörténelmi levéltárban őrzött irataiból 1941–1943. Petit Real, Budapest, 2002. 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://leventelanyok.blog.hu/api/trackback/id/tr925380440

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása