Pusztai-Popovits József a Pécsi Napló hasábjain, 1942 tavaszán közzétett riportja szerint 1939 őszén a katonai parancsnokság felhívásán felbuzdulva a Baranya megyei Nagycsány községben jött létre Magyarország első leánylevente egyesülete. Mindez a tanító feleségének, Bálint Jánosnénak érdeme volt, hiszen ő gyűjtötte maga köré a falu leányait. A lányok hetente két órát áldoztak szabadidejükből az iskolában tartott délutáni foglalkozások látogatására. A vezetőnő kifejtette, hogy az oktatás célja, hogy fokozottabb hazaszeretetre nevelje a leendő magyar anyákat.
Egy átlagos foglalkozás kezdetén a tagok a Szebb jövőt! leventeköszöntéssel üdvözölték egymást, majd közösen elmondták a Hiszekegyet. Az órán fontak, szőttek, varrtak miközben édes-bús magyar népdalokat énekeltek, nagy hangsúly helyeződött a katonadalok megismertetésére. Közösen végzett tornagyakorlatok és társasjátékok egyaránt a program részét képezték.
A nagycsányi csoport 1941–1942 telén húsz pár érmelegítővel és 122 darab mosdókesztyűvel támogatta az Oroszországban tartózkodó honvédeket.
Forrás: Pécsi Napló 1942. március 22. 4.